Sök:

ÖVRIGT & BLANDAT
ANTIKVARISKA BÖCKER

Klicka i menyn till vänster för att söka fler ämnesområden!

"Den gamla svenska bondepraktikan" KARTONNAGE (B)
Kartonnage, Fabel. 1985. 143 sidor. Mycket gott skick. Inlagan gulnat. Tillskrift på...
"Den gamla svenska bondepraktikan" POCKET
Pocket, Fabel. 1979. 143 sidor. Fint skick.
"Vem är jag? - Guiden till ditt inre" INBUNDEN
I boken Vem är jag? – Guiden till ditt inre tas du med på en spännande och inspirerande...
Allen, Roger & Stephen "Framgång enligt Puh" POCKET
Känner du dig lika förvirrad som Nalle Puh inför begreppet framgång? Funderar du också över hur...
Allen, Roger & Stephen "Problemlösning enligt Puh" INBUNDEN
Från Heffaklumpar till resultatuppföljning! Nalle Puh blev mycket glad över att Management enligt...
Allen, Roger E., "Management enligt Puh" INBUNDEN
'Management. Det är ett mycket långt ord', sa Puh fundersamt. 'Det är den sortens ord som Uggla...
Ambrius, Jonny, "Sällsamheter i södra Sverige" ANTIKVARISK POCKET
Alla dessa historier om hemsökta platser, övernaturliga ting, spöken, troll och gengångare som...
Anderberg, Bengt, "En förtrollad värld" BIBLIOTEKSINBUNDEN
En lysande samling betraktelser över allsköns härligheter och hemskheter: bibliska missförstånd,...
Anderberg, Bengt, af Klintberg, Bengt, Mattsson, Christina, "Fula visboken" INBUNDEN/KARTONNAGE
50 folkliga erotiska visor. Valda och kommenterade av Bengt af Klintberg och Christina Mattsson.
Anderberg, Bengt, af Klintberg, Bengt, Mattsson, Christina, "Fula visboken" POCKET
50 folkliga erotiska visor. Valda och kommenterade av Bengt af Klintberg och Christina Mattsson.
Andrée, S A "Med örnen mot polen"
Utgiven på grundval av andrees, strindbergs, och fraenkels sommaren 1930 på vitön funna...
Asbjörnsen, Moe mfl "Brudprovaren - erotiska folksagor från Norge" KARTONNAGE
Rikt illustrerad med helsides erotiska teckningar av Svenolof Ehren. 50 erotiska folksagor. Ur...
118:-
Atwood. Margaret, "Att förhandla med de döda" SUPER-REA!
Vilken är författarens roll? Att vara profet? Hovnarr? Ett slags Konstens överstepräst? Eller...
Barrett, David "Grafologi" KARTONNAGE
En praktisk introduktion i konsten att analysera en handstil. Enkel och lättfattlig beskrivning...
Blavatsky, Helena Petrovna "Nyckeln till teosofin"
Ordet teosofi betyder "gudomlig visdom" och teosofin brukar ibland kallas visdomsreligionen eller...
Blundell, Nigel "Världens största bovar och bedragare (Bedragarnas okrönte konung), "
Kartonnage, 248 sidor, Informationsförlaget 1984. Fint skick. 2 ex finns.
Blundell, Nigel, "Världens största katastrofer" KARTONNAGE
Kartonnage, 212 sidor, Informationsförlaget 1988. Fint skick. ENDAST TVÅ EX!
Blundell, Nigel, "Världens största misstag" KARTONNAGE
Sammanställning av kända och okända misstag, av olika dimensioner, begångna genom tiderna:...
Blundell, Nigel, "Världens största misstag" POCKET
Sammanställning av kända och okända misstag, av olika dimensioner, begångna genom tiderna:...
Blundell, Nigel, "Världens största mysterier" KARTONNAGE
Härlig bok som är fylld av relativt korta kapitel om massor av olika mysterier, mer eller mindre...
Blundell, Nigel, \"Världens största kriminalgåtor\" KARTONNAGE
Kartonnage, utg. år 1987, 242 sid., illustrerad. Fint skick. Endast 1 ex! (Bilden föreställer en...
Blundell, Nigel, \\\"Världens största spioner\\\" KARTONNAGE
Kartonnage, utg. år 1987, 242 sid., illustrerad. Fint skick. Endast 1 ex! (Bilden föreställer en...
Bly, Robert "Syskonsamhället"
Författaren till Järn Hans utvidgar här sitt mytiska perspektiv för att kunna studera den...
Bord, Janet & Colin, "Övernaturligt i vår tid" INBUNDEN
Ögonvittnen berättar om ufon, spöken, jättekatter, sjöodjur och havsvidunder, fågelmänniskor,...
128:-
Bornstein, Anna "Drömmen om det goda : människan, jorden, freden" KARTONNAGE
Dalai Lamas besök i Sverige 1996 som Anna Bornstein själv initierade är utgångspunkten för denna...
Branston, Brian "Gudar och hjältar"
Innehåller de mest kända sagorna om gudar och hjältar i den nordiska mytolgin. Spännande och...
118:-
Brunton, Paul "Dag för dag : visdomsord av Paul Brunton" KARTONNAGE
Visdomsorden, ett för varje dag under året, förmedlar något av den inre verklighetens mildhet och...
Cainer, Jonathan "Tala med kosmos : så förverkligar du dina drömmar" KARTONNAGE
Drömmer du om bättre hälsa, ett önskejobb, en partner eller en solidare ekonomi? I alla tider och...
Cavendish, Richard "All världens sägner och legender"
Sägner från hela världen. Illustrerad.
118:-
Cederquist, Jan, "Slumpen är ingen tillfällighet" POCKET
Personliga och spännande berättelser om den meningsfulla slumpen. Du kommer att få många...
Danielsson, Jan "Väderboken" INBUNDEN
Lär dig spå i väder med hjälp av tecken i naturen. Kan man redan på hösten förutsäga vintervädret...
Danielsson, Tage "Tage Danielssons postilla" KARTONNAGE
"Enligt vad man försäkrat mig skapade Gud världen på sex dagar, och på den sjunde dagen vilade...
Davidson, K., mfl, "Lev livet - det går inte i repris" ENDAST 1 EX!
Människor idag funderar på samma saker som de gjorde för 100 år sedan. Ett antal frågor som...
de Witt, Miller, "Bortom här och nu"
Miller är en klassiker i ämnet och tar upp allt från slagrutor till spöken. Lättläst och...
Det Bästa: "In i DET OKÄNDA: en uppslagsbok"
En omfattande och rikligt och vackert illustrerad uppslagsbok om "det okända". Innehåll:
198:-
Det oförklarliga, bokserie, "Att tänka det otänkbara. Om idéer som banat nya vägar" ENDAST 1 EX!
Bokserie utgiven av Bokorama. Om egendomliga och oförklarliga fenomen.
98:-
Det oförklarliga, bokserie, "Det förflutnas legender"
Bokserie om det oförklarliga utgiven av Bokorama.
Det oförklarliga, bokserie, "Varelser från Det Okända"
Bokserie utgiven av Bokorama. Om egendomliga och oförklarliga djur och väsen.
Edsman, Carl-Martin, "Mystiker i Vällingby och andra skildringar av religiös erfarenhet i vår tid"
Mystiska erfarenheter av skilda slag upphör aldrig att fängsla människan. Också vetenskapen tar...
Eklöf, Margareta "Myter - en uppslagsbok"
Denna bok beskriver myter från kulturer i hela världen, från nordiska och keltiska, över grekiska...
118:-
Fexeus, Henrik, "Konsten att läsa tankar: Hur du förstår och påverkar andra utan att de märker något" ANTIKVARISK INBUNDEN SLUTSÅLD
Konsten att läsa tankar är en humoristisk, insiktsrik handbok om hur man med psykologisk...
Flannery, Tim "Vädermakarna - människan och klimatet" POCKET
Det är svårt att tänka sig en bättre eller viktigare bok. Vad innebär en klimatförändring? Hur...
Frängsmyr, Tore, "Svärmaren i vetenskapens hus"
Idéhistoriska essäer. Rabén och Sjögren, 1977. 188 s. Smärre slitage. Innehåller bl.a.
Furberg, Mats "Tankar om döden" POCKET
Är döden förutbestämd? Gör döden livet meningslöst? Kan jag överleva döden?
Gamow, George, "Solens födelse och död"
Stellar evolution och subatomisk energi. Med illustrationer av författaren.
Profeten är en av detta sekels mest citerade böcker. Vid snart sagt varje dop och bröllop läser...
Gibran, Khalil, "The Prophet" SAMLAROBJEKT, OERHÖRT VACKER BOK, ENDAST 1 EX!
The Prophet is Kahlil Gibran's masterpiece, his most celebrated statement about the truths of the...
248:-
Glimne, Dan "Världens största svindlare" KARTONNAGE
I boken så får vi läsa om flera kända personer som mannen som sålde Eiffeltornet (en bluff som...
Goleman, Daniel, "Känslans intelligens och arbetet" POCKET
Daniel Goleman myntade begreppet emotionell intelligens i sin internationella bästsäljare...
Grevie, Bradley Trevor "En deppig dag" INBUNDEN
En bedårande presentbok som kan muntra upp vem som helst som känner sig lite nere. Ett hundratal...
Grevie, Bradley Trevor "En stressig dag" INBUNDEN
Efter försäljningssuccéerna En deppig dag, Kära mamma och Meningen med livet återkommer här...
Grevie, Bradley Trevor "Meningen med livet" INBUNDEN
En kvick, tänkvärd bok med lekfulla bilder av djur och korta humoristiska texter om en av livets...
Haeger (Hæger), Knut "Kannibaler och kvacksalvare. Kåserier om mat och medicin" HÄFTAD
Krumsprång i medicinens utmarker. Kåserier i medicinhistoriska och gastronomiska ämnen.
Hammer, Olav "På spaning efter helheten : new Age - en ny folktro" INBUNDEN
En våg av nyandlighet, new age, sveper sedan ett par årtionden fram över Sverige och den övriga...
Handclow, Barbara "De nio dimensionernas alkemi : en tolkning av den vertikala axeln, sädescirklar och Mayakalendern" KARTONNAGE
Här kommer nu den länge efterlängtade uppföljaren till "Visioner från Plejaderna" (utgiven på...
Harpur, James "Heliga platser" INBUNDEN STORT FORMAT
Besök på över 30 heliga platser från Mexico till Kina, från Norge till Burma. Rikt illustrerad i...
198:-
Hay, Louise L "Jag kan det! - mer levande med affirmationer" KARTONNAGE + CD
I denna kortfattade och informationsfyllda bok - vars engelska version du även kan lyssna på i...
Heider, John "Ledarskapets Tao" POCKET
Under mänsklighetens historia har några böcker levt kvar genom årtusenden - de har de djupt...
Henrikson Alf  / Edward Lindahl, "Asken Yggdrasil - en gammal gudomlig historia" INBUNDEN ANTIKVARISK, 1995
Långt, långt bort i tiden, innan jorden blev rund och började gå runt omkring solen, fanns...
128:-
Herrmanns, Ralph, "På jakt efter den förskräcklige snömannen - en berättelse från Nepal" UNGDOMSBOK
Gudar, andar och trollkarlar finns det gott om i Nepal, och alla människor tänker på Gudar där.
Hoff, Benjamin, "Tao enligt Puh" INBUNDEN
Vad har Nalle Puh med taoismen att göra? Ganska mycket, menar Benjamin Hoff. Vad världens...
Hoff, Benjamin, "Tao enligt Puh" POCKET
Vad har Nalle Puh med taoismen att göra? Ganska mycket, menar Benjamin Hoff. Vad världens...
Holm, Ulla, "Empati - att förstå andra människors känslor"
Enligt ordboken betyder ordet empati inlevelse i andra personers behov och reaktioner. Ulla Holms...
Homeros, "Odysséen"
Gleerups 1957, svart illustrerat pappband, 308 sid., inklistrad namnlapp på försättsblad, mindre...
Johannesson, Kurt "Retorik eller konsten att övertyga"
Retorik eller konsten att övertyga vill lära oss att förstå och kritiskt granska mekanismerna i...
Johansen, Carl Otto "Magiska tal" KARTONNAGE
En bok om matematiska problem och trollkonster, siffror, vänskapstal, fullkomliga tal, lyckotal,...
Jonsson, Gustav "Det sociala arvet"
Något förkortad och omarbetad översättning av författarens uppmärksammade doktorsavhandling:...
Järbe, Bengt, "Sagornas och sägnernas Stockholm"
Inbunden, skyddsomslag saknas (ex ej enligt bild) 223 sid., illustrerad, Tidens förlag 1978.
Jönsson, Bodil "Tankekraft - 144 sidor att tänka med" KARTONNAGE
Boken handlar om möjligheterna för tankens kraft att verka i en alltmer idéburen tid. Nästan...
Jönsson, Bodil & Karin Rehman, "Den obändiga söklusten - datorns attraktionskraft"
Bodil Jönsson skrev 1999 års stora bestseller "Tio tankar om tid". Hennes nya bok handlar om hur...
Kaplan, Dr Robert-Michael "Hur man ser bra utan glasögon : en naturmetod för att förbättra synförmågan" HÄFTAD
Du kan förbättra din syn genom speciella övningar, genom rätt mat och till och med genom att...
Klintberg, Bengt af "Glitterspray - och 99 andra klintbergare" INBUNDEN
"Detta är folkbildning när den är som bäst: det är lärorikt utan att vara tråkigt, roligt utan...
Klintberg, Bengt af "Hallå där köp blåbär" KARTONNAGE
I Hallå där - köp blåbär! har folklivsforskaren Bengt af Klintberg samlat in rim och ramsor från...
Klintberg, Bengt af "Kuttrasju - folkloristiska och kulturhistoriska essäer" INBUNDEN
Vad betydde våra runda ord innan de blev runda. Varför hade våra förfäder inga namn på kantarell...
Klintberg, Bengt af, "Den stulna njuren: sägner och rykten i vår tid" KARTONNAGE
Den här boken är en roande samling moderna sägner, korta dramatiska berättelser från gränsområdet...
Klintberg, Bengt af, "Råttan i pizzan: Folksägner i vår tid" INBUNDEN/KARTONNAGE
Folklivsforskaren Bengt af Klintberg har i den moderna klassikern Råttan i pizzan valt ut hundra...
Klintberg, Bengt af, "Råttan i pizzan: Folksägner i vår tid" POCKET
Folklivsforskaren Bengt af Klintberg har i den moderna klassikern Råttan i pizzan valt ut hundra...
Klintberg, Bengt af, "Svenska folksägner" POCKET
I bondesamhällets muntliga diktning är det folksägnerna som säger mest om hur folk trodde och...
Larsson, Hjalmar, "Perpetuum mobile och andra mysterier" HÄFTAD
Bokens första del utgör en sammanfattning av principer för olika perpetuum mobileidéer. Den andra...
Lemkuhl/Dean/Dean, "The Flights of Icarus"
Lindahl, Hillevi "Det gröna guldet - Möte med det kosmiska" HÄFTAD
'Det 'Gröna guldet' är enligt filosofen C G Jung en alkemistisk symbol för ett högre, universellt...
Linde, Sven "Sibyllans trollkonstbok" KARTONNAGE
Faksimiltryck av trollkonstdelen i Sven Lindes magikerbok Sibyllans hemligheter.
128:-
Lindqvist, Cecilia, "Qin" NYSKICK SUVERÄNT VACKER BOK INKL. CD. ENDAST 1 EX!
Våren 1961 reste Cecilia Lindqvist till Beijing för att studera kinesiska och lära sig spela qin...
188:-
Long, Barry "Se igenom döden : att bemöta verkligheten utan rädsla" HÄFTAD
Vad är syftet med att dö? Genom att förstå döden kan vi sluta frukta den och behöver inte längre...
McCants, Glynis, "Numerologi - upptäck vad livet har i beredskap åt dig" INBUNDEN
Vem är min själsfrände? Vilken karriär skulle passa mig? Var ska jag bo? Vad har det här året i...
Molcho, Samy, "Kroppsspråk" HÄFTAD
"Kroppen är själens handske och dess språk hjärtats ord. Om vi har ett öppet sinne och ett vaket...
Molén, Mats, "Vårt ursprung?"
Om universums, jordens och livets uppkomst samt historia.
Montessori, Maria "Barnasinnet"
Montessori, Maria. Barnasinnet. The Absorbent Mind. MacBook förlag. ca 261 s. Det är de små...
Mystikens värld, "Drömmen om Utopia"
Spännande bok ur serien 'Mystikens värld'. Utgivna av Lademann 1990-91.
Mystikens värld, "Förvandlingar"
Spännande bok ur serien 'Mystikens värld'. Utgivna av Lademann 1990-91.
Mystikens värld, "Hemliga sällskap"
Spännande bok ur serien 'Mystikens värld'. Utgivna av Lademann 1990-91.
Nilsson, L-G, "Stora boken om vädret"
Vad blir det för väder? Den frågan har människan ställt sig i alla tider. Om mekanismerna bakom...
Nilsson, Ulf Ivar "Tusen tabbar"
Om du tycker att andras misstag är festligare än dina egna då ska du köpa den här boken! En bok...
Nyberg, Andreas (red), "Historiens största mordgåtor" KARTONNAGE
Författarna, Clas Svahn, Gunnar Wall och Lars Ulwencreutz, skriver här kunnigt och underhållande...
Nyberg, Andreas (red), "Historiens största mordgåtor" POCKET
Författarna, Clas Svahn, Gunnar Wall och Lars Ulwencreutz, skriver här kunnigt och underhållande...
Ohlmarks, Åke, "Övernaturligt"
Inbunden, Stockholm 1970. 250 sidor, läckra illustrationer av Hans Arnold.
Pauwels L., & Bergier J., "Vår fantastiska värld" HÄFTAD
Författarna söker verkligheten med vetenskapen som hjälpmedel och ger en sammanfattande...
Pilger, John, "Det vi inte fick veta" NYSKICK, ENDAST 1 EX!
John Pilger är makthavarnas mardröm. I trettio års tid har han rapporterat från oroshärdar och...
Ramnefalk, Marie Louise "Mystik - en kärlekshistoria"
Vad finns allra ytterst i tillvaron? Eller: innerst, djupast, högst - vad finns bortom} Det är...
Rossling, Lou, "Tänd dina stjärnögon - vad barn har lärt mig"
Som barn tror vi på en framtid där allt är möjligt. Vi ser genom lysande stjärnögon. Som vuxna...
Ryytty, Carsten, "3000 otroliga fakta"
Visste du att det finns maskar som kan bli nästan dubbelt så långa som blåvalar eller att...
Schön, Ebbe "Svenska traditioner" KARTONNAGE
Kunnigt och underhållande om ursprunget till våra svenska traditioner.
Souli, Sofia "Greek Mythology" HÄFTAD
This special edition has been designed to present the main Greek myths. A work of considerable...
Souli, Sofia "Grekisk mytologi. Världsskapelsen - Gudar - Hjältar - Det trojanska kriget - Odysseen" HÄFTAD
Världsskapelsen: Gudsskapelsen-De första gudarna-Titaner-Titanstrider-Giga ntstrider-Det...
Steer, Dugald (red) "Dr Ernest Drakes Drakologi - Det ledande verket om drakar" INBUNDEN
Boken sägs härstamma från den viktorianske drakologen Dr Ernest Drake. Delkurserna tar upp saker...
Stiessel. Lena, "Brudgummen som försvann, och andra svenska folksägner" POCKET
Sägner är inte detsamma som sagor. En saga är underhållning, och den har ett lyckligt slut. En...
Suber, Margareta (red.) "Vishetens ord i väster"
Många tänkvärda ord sagda av visa män från alla tider och livsområden.
Svahn, Clas "Möten med det okända" INBUNDEN
Följ med på en svindlande resa in i det okända!
Svahn, Clas, "Sekter och hemliga sällskap i Sverige och världen" NY KARTONNAGE
Vad är det som får en vanlig människa att gå med i sekt där han riskerar att dö? Varför startades...
Svensmark, Henrik, & Nigel Calder, "De kylande stjärnorna - en kosmisk syn på klimatförändringarna"
Forskarna är överens om att jorden under det senaste århundradet har blivit varmare. Men vet vi...
Swahn, Jan-Öjvind, "Klassiska symboler - en uppslagsbok" ANTIKV., MKT FIN, ENDAST 1 EX!
"Klassiska symboler" är ett modernt uppslagsverk med över 400 ord. Den är rikt illustrerad i färg.
128:-
Swanberg, Lena Katarina, "Förunderligt och märkligt - en resa genom New-Age i Sverige" INBUNDEN
Vad är New Age? En värld som många idag söker sig till, en subkultur med eget språk, egna koder,...
58:-78:-
Timm, Mia "Goda råd - beprövade knep och gamla huskurer" KARTONNAGE
Hur du får vita sockor igen, fixar torrschampo, förebygger myggbett och mycket mycket annat.
Todeschi, Kevin J, "Edgar Cayce om vibrationer - kraft i rörelse" ANTIKVARISK HÄFTAD
Allt är vibrationer. Allt är i rörelse. Med dessa ord inleder Kevin Todeschi sin bok om...
Wall, Gunnar "Historiens största spioner"
Skurkar, hjältar, tokstollar, oskyldiga offer ... Världens stora spionaffärer har haft alla...
Wall, Gunnar, "Tidernas största bedrägerier" INBUNDEN
Vilket är världens fräckaste bedrägeri? Svaret är förmodligen när skojaren Victor Lustig lyckades...
Wall, Gunnar, "Tidernas största bedrägerier" POCKET
Vilket är världens fräckaste bedrägeri? Svaret är förmodligen när skojaren Victor Lustig lyckades...
Wall, Gunnar, "Världens största fiaskon" INBUNDEN
Förväntningarna är skyhöga. Men något blir fel. I stället för succé blir det platt fall - ett...
Wennergren, Kristina "Kosmiska lagar" HÄFTAD
De kosmiska lagrarna finns i tusental. Denna bok tar upp tjugoen av dem. De kosmiska lagarna är...
Wennergren, Kristina "Star people och stjärnresor - SOS" HÄFTAD
Frågor och svar om Star People-begreppet i en större belysning. Hur man känner igen en Star...
140:-
Wennergren, Kristina, "Den nya tidsåldern - vad den är och inte är" HÄFTAD
Vad det innebär att leva på tröskeln till Den Nya Tidsåldern och bli en del av dess nya...
Wikner, Gert (Waxholmsgubben) "Att spå väder" HÄFTAD
ATT SPÅ VÄDER. Waxholmsgubben Gert Wikner, W&W 1960, 132 sidor. Innehåller en stor mängd...
Winqvist, Jan-Åke, "Monster och myter"
Ett både historiskt och vetenskapskritiskt perspektiv på några av de största myterna i vår tid.
Yalom, Marylin "Bröstens historia" INBUNDEN
I denna provokativa och upplysande kulturhistoria utforskar historikern Marilyn Yalom 25 000 år...